Разлика помеѓу преработките на „Долногермански јазик“

нема опис на уредувањето
(Нова страница: {{Инфокутија Јазик |име=Долносаксонски јазик |изворноиме= |изговор= |држави=Германија, [[...)
 
{{Инфокутија Јазик
|име=Долносаксонски јазик
|изворноиме= Plattdeutsch
|изговор=''платдојч''
|држави=[[Германија]], [[Холандија]], [[Бразил]], [[САД]], [[Уругвај]]
|регион=