Бршленова лига: Разлика помеѓу преработките

Одземени 16 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
’’’Бршленовата'''Бршленовата лига’’’лига''' ({{lang-en|Ivy League}}) е атлетска конференција составена од спортските тимови на осум приватни високо-образовни институции од северо-источна Америка. Името на конференцијата исто така често се користи да се означат овие осум универзитети како група. Термиот ’Бршленова'Бршленова лига’лига' има и конотации на академска возвишеност, селективност при уписот и општествен елитизам. Осумте универзитети кои ја сочинуваат лигата се Универзитетот Браун, Колеџот Дартмут, Универзитетот Јеил, Универзитетот Колумбија, Универзитетот Корнел, Универзитетот Принстон, Универзитетот во Пенсилванија и Универзитетот Харвард.
 
==Библиографија==
1.740

уредувања