Разлика помеѓу преработките на „Мате Парлов“

Додадени 145 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 15 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q381708 (translate me))
|опис=
|роден-дата= {{роден на|16|ноември|1948}}
|роден-место= [[ИмотскиСплит]], [[СФРЈ]] денешна [[Република Хрватска]]
|починал-дата= {{починал на|29|јули|2008}}
|починал-место= {{починал во|Пула|}})
{{MedalBottom}}
 
'''Мате Парлов''' ([[Сплит]], {{роден на|16|ноември|1948}} - [[Пула]], {{починал на|29|јули|2008}} во {{починал во|Пула|}}) бил југословенски и хрватски боксер. Тој бил олимписки победник на [[Летни олимписки игри 1972|Летните олимписки игри]] кои се одржале во [[1972]] година во [[Минхен]]. Во [[1974]] година станал светски првак во [[Хавана]], а во полутешка категорија бил на два пати шампион на [[Европа]]. Претходни, Парлов бил осумкратен шампион во бокс на [[Југославија]] ([[1967]]-[[1974]]), на два пати ја освојувал титулата ''Златна ракавица'', а пет пати бил најдобриот боксер на [[Балкан]]от ([[1970]]-[[1974]]).
 
Во 1988 и 1994 година бил избран за најдобар спортист на Југославија. Тој се смета за најдобриот и најголемиот хрватски боксер на сите времиња, како и еден од најголемите хрватски спортисти на 20 век.<ref>http://www.boks-savez.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=217&Itemid=128</ref><ref>http://www.gloria.com.hr/vijesti/showpage.php?id=5661</ref><ref>http://www.sportske.hr/Default.aspx?sid=15422</ref><ref>http://www.index.hr/vijesti/clanak/mate-parlov-se-bori-s-teskom-bolesti-pluca/380708.aspx</ref><ref>http://www.nacional.hr/clanak/47689/umro-mate-parlov</ref><ref>http://www.vjesnik.hr/Html/2008/07/30/Clanak.asp?r=spo&c=1</ref><ref>http://www.radio101.hr/?section=1&page=3&item=32023</ref>
 
Роден е во [[Сплит]], а инаку по потекло е од село [[Ричица]], близу [[Имотски]], [[Хрватска]].
 
{{DEFAULTSORT:Парлов}}
Анонимен корисник