Мизрашки хебрејски јазик: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|fam1=[[Семитски јазици]]
|fam2=[[Северозападни семитски јазици]]
|script=[[Мизрахискамизрашка хебрејска азбука]]
}}
 
'''Мизрашкиот хебрејски јазик''' е [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[семитски јазици]] и во подгрупата на [[хебрејски јазици]]. Ова е [[јазик]]от на Евреите [[Мизрахи]]јци кои живеат во арапските земји на [[Близок исток|Блискиот исток]]. Од овој [[јазик]] биле преземени некои поими при создавањето и кодифицирањето на современиот [[хербејскихебрејски јазик]].
{{Семитски-никулец}}