Разлика помеѓу преработките на „Шведски јазик“

Одземени 2 бајти ,  пред 7 години
==Географска распространетост==
 
Шведскиот е национален јазик на Шведска и мајчин јазик на околу 8 милиони [[Швеѓани]] во Шведска, и втор јазик на уште милион имигранти во државата. Според податоците од 2007 година, околу 5.5% од вкупното население на ШведскаФинска зборуваат на шведски.<ref name="StatsFinland">[http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto_en.html#structure Population structure]. [[Statistics Finland]] (2007-03-29). Retrieved on 2007-11-27.</ref> Бројот на луѓе кои зборуваат шведски во Финска се намалува во последните 400 години.<ref>[http://finland.fi/public/default.aspx?contentid=160058&contentlan=2&culture=en-US Main outlines of Finnish History – thisisFINLAND].</ref> Швеѓаните во Финска се сконцентрирани на финското крајбрежје и на финските острови, меѓу кои и [[Оланд]], каде е единствен официјален јазик.<ref>[http://www.kommunerna.net/k_perussivu.asp?path=255;264;522;49450;30127 Svensk- och tvåspråkiga kommuner]. kommunerna.net (February 2007). Retrieved on 2007-12-03.</ref>
 
== Статус==