Разлика помеѓу преработките на „164 п.н.е.“

Одземени 1.130 бајти ,  пред 8 години
с
Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#expr: +{{subst:#expr: & -{{#switch: +{{subst:#switch:)
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#invoke: +{{subst:#invoke:))
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#expr: +{{subst:#expr: & -{{#switch: +{{subst:#switch:))
{{2 век п.н.е.}}
{{Година во други календари|-164}}
'''164 п.н.е.''' била година според [[Јулијански календар|јулијанскиот календар]]. Тоа била 164. година пред новата ера, {{#switch:{{#expr: (164 div 100) mod 10}}|0=|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}{{#switch:{{#expr: (164 div 10) mod 10}}|0=0|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}{{#switch:{{#expr: 164 mod 10}}|0=0|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}. од {{#switch:{{#expr: (164 div 1000) mod 3}}|0=првиот|2=третиот|1=вториот}} милениум п.н.е., {{#switch:{{#expr: (164 div 10) mod 10}}|0=|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}{{#switch:{{#expr: 164 mod 10}}|0=0|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}64. од [[2 век п.н.е.]] и {{#switch:{{#expr: 164 mod 10}}|0=прва|9=последна|8=деветта|7=осма|6=седма|5=шеста|4=петта|3=четвртта|2=трета|1=втора}} од [[{{#switch:{{#expr: (164 div 1000) mod 3}}|0=|2=2|1=1}}{{#switch:{{#expr: (164 div 100) mod 10}}|0=|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}{{#switch:{{#expr: (164 div 10) mod 10}}|0=0|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}0160-ти]]те п.н.е.
 
== Други календари ==
Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: [[Византиски календар|византискиот]], [[Асирски календар|асирскиот]], [[Еврејски календар|еврејскиот]], [[Римски календар|римскиот]], [[Кинески календар|кинескиот]], [[Будистички календар|будистичкиот]] и [[Исламски календар|исламскиот]].
 
Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според [[Библија]]та, на 1 септември 5509 п.н.е. според [[Продолжен јулијански календар|продолжениот јулијански календар]], истата трае во текот на {{#expr: -164 + 5508}}5344 и {{#expr: -164 + 5509}}5345 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот [[Асур]], станува збор за {{#expr: -164 + 4750}}4586 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според [[Евреи]]те, годината се протега во текот на {{#expr: -164 + 3760}}3596 и {{#expr: -164+ 3761}}3597 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата [[Ромул]] и [[Рем]] го основале градот [[Рим]] (познато и како ''[[Ab urbe condita]]''), годината е избројана како {{#expr: -164 + 753}}589.
 
Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот [[Жолт цар]] или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 164. година се протега во {{#expr: -164 + 2636}}2472 и {{#expr: -164 + 2637}}2473, додека според второто гледиште, годината трае во текот на {{#expr: -164 + 2696}}2532 и {{#expr: -164 + 2697}}2533 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека [[Гаутама Буда|Буда]] достигнал состојба на [[нирвана]], и годината ја брои како {{#expr: -164 + 543}}379. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот [[Мухамед]] од [[Мека]] во [[Медина]] (позната и како [[хиџра]]), годината се протега во текот на {{#expr:floor(1.030684*(164+621.5643))round0}}809 и {{#expr:floor(1.030684*(164+620.5643))round0}}808 исламска година пред хиџра.
 
== Настани ==