Разлика помеѓу преработките на „Шведски јазик“

Додадени 296 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox Languagelanguage
|name= Шведски јазик
|nativename=''svenska''
|pronunciation={{IPA-sv|ˈsvɛ̂nskâ|}}
|states = [[Шведска]], [[Финска]]
|region =[[Скандинавија]]
|region=[[Северна Европа]], делови од [[САД|Америка]] и други земји.
|speakers= ~= 108.7 милиони
|date = 2007
|rank=78
|ref = <ref>[[Nationalencyklopedin]] "Världens 100 största språk 2007" The World's 100 Largest Languages in 2007</ref>
|script=[[Латиницалатиница]] ([[Шведскашведска азбука]])
|familycolor=Indo-European
|fam2=[[Германскигермански јазици|Германскигермански]]
|fam3=[[Северногерманскисеверногермански јазици|Северногерманскисеверногермански]]
|fam4=источноскандинавски
|fam4=Источноскандинавски
|ancestor = [[старошведски јазик|старошведски]]
|nation={{SWE|Шведска}}<br />{{FIN|Финска}}<br />{{EUR|Европска Унија}}
|ancestor2 = [[Современ шведски јазик|современ]]
|agency=[[Шведски јазичен совет]] (во Шведска) <br /> [[Институт за истражување на финските јазици]] (во Финска)
|nation={{SWE|Sweden}}<br />{{FIN|Finland}}<br />{{EU|European Union}}<br /> [[Нордиски совет]]
|iso1=sv|iso2=swe|iso3=swe
|agency=[[Совет за шведскиот јазик]] (во Шведска) <br />[[Шведска Академија]] (во Шведска)<br>[[Истражувачи институт за јазици во Финска]]
|map=[[Податотека:Distribution-sv.png|center|180px|Карта на главните области каде се зборува на Шведски]]}}
|iso1=sv|iso2=swe|iso3=swe|lingua=52-AAA-ck to -cw
|map=Distribution-sv.png
|mapcaption=Главна територија каде се зборува шведскиот.
|notice=IPA}}
 
{{Јазик-пример