Разлика помеѓу преработките на „Индиска книжевност“

Додадени 23 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додаје: hu:Indiai irodalom)
с
== [[Асам]]ска литература ==
 
Асамската индиска литература се состои главно од [[побожност|побожни]] списи. Од писателите во XV и XVI век се истакнува [[Санкардева]], а важно место завземаат прозните историски записи наречени [[буранџис]], настанати под влијание на [[сијам]]ските хроничари.
 
== Литература на јазикот [[Маратхи јазик|маратхи]] ==