Разлика помеѓу преработките на „Шведски јазик“

Додадени 1.929 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 147 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9027 (translate me))
|превод=Ситe чoвeчки суштeствa сe рaѓaaт слoбoдни и eднaкви пo дoстoинствo и прaвa. Tиe сe oбдaрeни сo рaзум и сoвeст и трeбa дa сe oднeсувaaт eдeн кoн друг вo дуxoт нa oпштo чoвeчкaтa припaднoст.
}}
'''Шведски јазик''' е [[јазик]] што го зборуваат приближно околу 9,3 милиони луѓе. Тој припаѓа на групата на [[Германски јазици|Германските јазици]], односно во подгрупата на Северногерманските. Шведскиот јазик е официјален јазик во [[Шведска]], [[Финска]] и [[Оланд]].
 
'''Шведскиот''' (svenska) е [[Северногермански јазици|северногермански јазик]], од јазичното семејство на [[индоевропски јазици]], кој се зборува од околу 10 милиони луѓе,<ref name=speakers>{{cite web | title = Ethnologue report for Swedish | url = http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=swe | accessdate = 2009-02-09}} gives the number of 8,789,835, but is based on data from 1986. Sweden has currently a population of 9.5 million (2012 census), and there are about 290,000 native speakers of Swedish in Finland {{cite web | title = Statistics Finland – Population Structure | url = http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto_en.html | accessdate = 2009-02-09}}, based on data from 2007), leading to an estimate of about 9 to 10 million.</ref> воглавно во [[Шведска]] и [[Финска]]. Јазикот е сроден и многу сличен со [[норвешки]]от и [[дански]]от. Шведскиот моментално е најголемиот северногермански јазик по број на говорници.
 
Стандардниот шведски е национален и официјален јазик во Кралството Шведска и се базира на [[централношведски дијалекти|централношведските дијалекти]]. Шведскиот е официјален јазик и во Финска. Стандардната норма почнала да се развива во 19 век, а веќе во раниот 20 век бил стандардизиран. Зборовниот редослед на шведскиот јазик е [[подмет-прирок-предмет]], но овој редослед може понекогаш и да се измени. Шведската морфологија е слична со англиската, односно јазикот има неколку инфлекции, два рода, два падежа и два броја. Во јазикот постојат [[номинатив]]от и [[генитив]]от, но можат да се пронајдат и остатоци од [[акузатив]]от и [[датив]]от.
 
==Наводи==
{{Наводи}}
 
{{ИнтерВики|код=sv|јазик=шведски}}