Разлика помеѓу преработките на „Циклотрон“

Додадени 13 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
'''Циклотрон''' е вид на [[забрзувач на честички]] каде [[Наелектризирана честичка|наелектризирани честички]] од средината нанадвор по спирална патека. Во тракеторијата се држат со статичко [[магнетно поле]] и се забрзуваат со менливо (радиофрекфентно) електрично поле.
 
{{физика-никулец}}
{{Никулец}}
 
[[Категорија:Забрзувачи на честички]]