Разлика помеѓу преработките на „Осман I“

Додадени 14 бајти ,  пред 8 години
с
с
== Значење ==
[[File:BursaTürbe 7092of Osman I, Bursa.jpg|thumb|десно|250px|Гробот на Осман I]]
Осман починал во [[1326]] година во [[Согут]]. Негов наследник станал неговиот син [[Орхан I]]. Посмртно ја добил титулата Гази, односно свет исламски војник од страна на своите наследници. Во времето кога новиот султан се качил на престолот, неговите поданици го благословиле со зборовите ''Да бидеш голем како Осман''. Желбата на Осман била да почива во новата престолнина Бурса. Денеска неговиот мавзолеј ([[турбе]]) претставува голема атракција за туристите.
 
3

уредувања