Куглање на девет кегли: Разлика помеѓу преработките

[проверена преработка][проверена преработка]
 
=== Куглањето денес ===
Во моментов во Македонија постојат три активни кугларници каде тренираат нешто повеќе од стотина регистрирани играчи. Од нив само десетина се девојки. Сите играчи се групирани во неколку клубови кои активно се натпреваруваат во првата македонска лига. Најуспешен клуб во самостојна Македонија е ВардарМакпетрол, акој моменталене шампиони емоментален Макпетролшамшион веќе деветта12. година по ред. Сите екипи кои се натпреваруваат во МКЛ се:<br />
* 18 август Адинг <br />
* ГТЦ <br />
* Макпетрол<br />
* Окта<br />
* Пелистер<br />
* Работнички<br />
Женска лига во Македонија не постои повеќе од една деценија. <br />
<br />
Во поединечна конкуренција, секоја година Македонија одбира државен првак. Актуелен државен првак е '''ВладимирВиктор ДаниловскиНиколовски''', играч на „ГТЦ Скопје“„Макпетрол“, а кај девојките, '''МериБилјана ЈаневаГијевска''' од екипата на „Борис Трајковски“ (во моментот кога стана првак, сега настапува за новоформираната екипа „Борис Трајковски“).
 
== Надоврешни врски ==
16

уредувања