Јохан Тарчуловски: Разлика помеѓу преработките

Одземени 190 бајти ,  пред 10 години
Одбиена последната промена во текстот (од 62.162.121.79) и вратена ревизијата 2060642 на Raso mk
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена во текстот (од 62.162.121.79) и вратена ревизијата 2060642 на Raso mk)
'''Јохан Тарчуловски''' ({{роден во|Скопје}}, {{роден на|17|ноември|1974}}) е македонски бранител, поранешен инспектор за придружба во Службата за обезбедување на [[претседателот на Македонија]] [[Борис Трајковски]] и во [[војната во Македонија во 2001 година]], обвинет од обвинителството на [[Хашкиот трибунал]] за повреди на законите и обичаите на војувањето на [[12 август]] [[2001]] година во село [[Љуботен (Скопско)|Љуботен ]] (член 7/1 од Статутот на Трибуналот, за кривични дела наведени во член 3 – наредување, планирање, поттикнување, помагање или поддржување убиство, смислено уништување градови и села и сурово постапување). Бил екстрадиран во [[Хаг]] на [[16 март]] [[2005]] година. Обвинителниот акт во случајот „Љуботен“ се покренала на [[15 март]] [[2005]] година, а јавната расправа започнала на [[16 август]] [[2007]] година.<ref>''Обвинителен акт против Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски, 15 март 2005, изменет и дополнет на 2 ноември 2005 (http://un.org.icty)''Тој на 10 Април 2013 излезе од затворот во градот Диц, Германија, каде што ја издржуваше затворската казна. </ref>
Тарчуловски е оженет со македонската фолк пејачка [[Соња Тарчуловска]] со која имаат две деца.
 
 
== Наводи ==