1007: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{PAGENAME}} +{{subst:PAGENAME}} & -{{#expr: +{{subst:#expr: & -{{#switch: +{{subst:#switch:))
Нема опис на уредувањето
{{11 век}}
{{Година во други календари|1007}}
'''1007''' ('''[[Римски бројки|{{римски|1007}}]]''') била година според [[Јулијански календар|јулијанскиот календар]]. Тоа била 1007. година од новата ера, 077. од вториот милениум, 7. од [[11 век]] и осма од [[1001000-ти]]те.
 
== Други календари ==
 
Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот [[Жолт цар]] или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1007. година се протега во 3643 и 3644, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3703 и 3704 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека [[Гаутама Буда|Буда]] достигнал состојба на [[нирвана]], и годината ја брои како 1550. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот [[Мухамед]] од [[Мека]] во [[Медина]] (позната и како [[хиџра]]), годината се протега во текот на 397 и 398 исламска година.
 
== Настани ==