Лазо Каровски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 346 бајти ,  пред 16 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
Нема опис на уредувањето
'''Лазо Каровски''' е роден во [[Кавадарци]] во [[1927]] година. Своето образование го заврши во [[Скопје]] и докторираше на тема: ''[[Македонски печалбарски песни]]''. Тој е еден од најпознатите македонски фолкористи[[фолклор]]исти, а истовремено е и познат [[автор]] и [[поет]].
 
Каровски пишуваше и за деца и за возрасни.
Од неговото творештво за деца се издвојуваат следните збирки поезија:
 
* ''Овчарче''
* ''Песната на славејот''
* ''Митко шета со ракета''
 
Во спомен на дванаесетте младинци од [[Ваташа]] убиени од Бугарите[[Бугари]]те во [[Втора Светска војна|Втората Светска војна]], ја напиша поемата: ''[[Крвава Балада]]''.
 
Од неговото творештво за возрасни се издвојуваат следните збирки [[поезија]]:
 
* ''Тиквешка легенда,''
* ''Момина чука''
* ''Родината в песни''
* ''Родина''
* ''Стравини''
 
Од неговото [[Проза|прозно]] творештво се издвојуваат:
 
* ''Патишта''
* ''Заорок''
* ''Раскин''
 
Каровски е исто така автор и на романсираните[[роман]]сираните [[Биографија|биографии]] на [[Свети Климент Охридски|Климент]] и [[Свети Наум Охридски|Наум]] [[Охрид]]ски.
 
Добитник е на бројни награди за литературна дејност.
 
[[Категорија:Македонски писатели]]