Разлика помеѓу преработките на „164 п.н.е.“

Додадени 6.080 бајти ,  пред 8 години
с
Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{2 век п.н.е.}} +{{subst:Корисник:Kiril Simeonovski/Година}})
с (Bot: Migrating 64 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q46659 (translate me))
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{2 век п.н.е.}} +{{subst:Корисник:Kiril Simeonovski/Година}}))
{{2 век п.н.е.}}
{{Година во други календари|-{{прв збор|164 п.н.е.}}}}
'''164 п.н.е.''' била година според [[Јулијански календар|јулијанскиот календар]]. Тоа била {{прв збор|164 п.н.е.}}. година пред новата ера, {{#switch:{{#expr: ({{прв збор|{{PAGENAME}}}} div 100) mod 10}}|0=|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}{{#switch:{{#expr: ({{прв збор|{{PAGENAME}}}} div 10) mod 10}}|0=0|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}{{#switch:{{#expr: {{прв збор|{{PAGENAME}}}} mod 10}}|0=0|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}. од {{#switch:{{#expr: ({{прв збор|{{PAGENAME}}}} div 1000) mod 3}}|0=првиот|2=третиот|1=вториот}} милениум п.н.е., {{#switch:{{#expr: ({{прв збор|{{PAGENAME}}}} div 10) mod 10}}|0=|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}{{#switch:{{#expr: {{прв збор|{{PAGENAME}}}} mod 10}}|0=0|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}. од [[2 век п.н.е.]] и {{#switch:{{#expr: {{прв збор|{{PAGENAME}}}} mod 10}}|0=прва|9=последна|8=деветта|7=осма|6=седма|5=шеста|4=петта|3=четвртта|2=трета|1=втора}} од [[{{#switch:{{#expr: ({{прв збор|{{PAGENAME}}}} div 1000) mod 3}}|0=|2=2|1=1}}{{#switch:{{#expr: ({{прв збор|{{PAGENAME}}}} div 100) mod 10}}|0=|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}{{#switch:{{#expr: ({{прв збор|{{PAGENAME}}}} div 10) mod 10}}|0=0|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}0-ти]]те п.н.е.
 
== Други календари ==
Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: [[Византиски календар|византискиот]], [[Асирски календар|асирскиот]], [[Еврејски календар|еврејскиот]], [[Римски календар|римскиот]], [[Кинески календар|кинескиот]], [[Будистички календар|будистичкиот]] и [[Исламски календар|исламскиот]].
 
Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според [[Библија]]та, на 1 септември 5509 п.н.е. според [[Продолжен јулијански календар|продолжениот јулијански календар]], истата трае во текот на {{#expr: -{{прв збор|164 п.н.е.}} + 5508}} и {{#expr: -{{прв збор|164 п.н.е.}} + 5509}} година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот [[Асур]], станува збор за {{#expr: -{{прв збор|164 п.н.е.}} + 4750}} година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според [[Евреи]]те, годината се протега во текот на {{#expr: -{{прв збор|164 п.н.е.}} + 3760}} и {{#expr: -{{прв збор|164 п.н.е.}}+ 3761}} еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата [[Ромул]] и [[Рем]] го основале градот [[Рим]] (познато и како ''[[Ab urbe condita]]''), годината е избројана како {{#expr: -{{прв збор|164 п.н.е.}} + 753}}.
 
Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот [[Жолт цар]] или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, {{прв збор|164 п.н.е.}}. година се протега во {{#expr: -{{прв збор|164 п.н.е.}} + 2636}} и {{#expr: -{{прв збор|164 п.н.е.}} + 2637}}, додека според второто гледиште, годината трае во текот на {{#expr: -{{прв збор|164 п.н.е.}} + 2696}} и {{#expr: -{{прв збор|164 п.н.е.}} + 2697}} кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека [[Гаутама Буда|Буда]] достигнал состојба на [[нирвана]], и годината ја брои како {{#expr: -{{прв збор|164 п.н.е.}} + 543}}. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот [[Мухамед]] од [[Мека]] во [[Медина]] (позната и како [[хиџра]]), годината се протега во текот на {{#expr:floor(1.030684*({{прв збор|164 п.н.е.}}+621.5643))round0}} и {{#expr:floor(1.030684*({{прв збор|164 п.н.е.}}+620.5643))round0}} исламска година пред хиџра.
 
== Настани ==