Разлика помеѓу преработките на „Ваденско Море“

Одземени 145 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 42 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q26080 (translate me))
с
| Link = http://whc.unesco.org/en/list/1314
}}
'''Ваденското Море''' ({{lang-nl|Waddenzee}}, {{lang-de|Wattenmeer}}, [[долногермански јазик{{lang-nds|долногермански]]: ''Wattensee'' или ''/Waddenzee''}}, {{lang-da|Vadehavet}}, [[западнофризиски јазик{{lang-fry|западнофризиски]]: ''Waadsee''}}) е [[брег|крајбрежен]] појас во југоисточниот дел на [[Северно Море|Северното Море]]. Сместено е помеѓу брегот на северозападна континентална [[Европа]] и [[Фризиски Острови|Фризиските Острови]], образувајќи плитка водна површина со [[плитак|плитаци]] и [[мочуриште|мочуришта]]. Целото подрачје се одликува со голема [[биоразновидност|биолошка разновидност]]. Во 2009, холандскиот и германскиот дел на морето биле прогласени за [[светско наследство]] на [[УНЕСКО]].<ref>[http://www.waddensea-worldheritage.org/ Место на светско наследство Ваденско Море] пров. 29 април 2010 {{en}}</ref>
 
Според стручњаците, Ваденското Море има еден од највидоизменетите брегови во светот како последица на [[човек|човечките]] активности,<ref>C. Michael Hogan. 2011. [http://www.eoearth.org/article/Wadden_Sea?topic=49523 ''Wadden Sea''. eds. P. Saundry & C. Cleveland. Encyclopedia of Earth. National Council for Science and the Environment. Washington DC]</ref> што може да се забележи од системите од бразди и [[насип]]и на копното и ниските крајбрежни острови. Ваденското Море се протега од [[Ден Хелдер]] во [[Холандија]] на југозапад, ги одминува големите речни [[естуар|устија]] на [[Германија]] и завршува кај северната граница на Скалинген, северно од [[Есбјерг]] во [[Данска]]. Овој потег има вкупна должина од 500&nbsp;км и површина од околу 10.000&nbsp;км². Во рамките на Холандија, морето се граничи со езерото [[Ејселмер]] крај насипот Афслејтдејк.