Разлика помеѓу преработките на „Вернигероде (округ)“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 14 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q114127 (translate me))
с
}}
 
'''Вернигероде''' бил округ (''Kreis'') на западот на [[Саксонија-Анхалт]], [[Германија]]. Соседни окрузи се (од север во стрелките на часовникотнадесно) [[Халберштат (округ)|Халберштат]], [[Кведлинбург (округ)|Кведлинбург]], округот [[Нордхаузен (округ)|Нордхаузен]] во [[Тирингија]] и округот [[Гослар (округ)|Гослар]] во [[Долна Саксонија]].
 
== Географија ==