Разлика помеѓу преработките на „Мансфелд (округ)“

Одземени 53 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 13 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q113961 (translate me))
с
}}
 
'''Мансфелд''' ({{lang-de|Mansfelder Land}}) бил округ (''Kreis'') во средишниот дел на [[Саксонија-Анхалт]], [[Германија]]. Соседни окрузи биле (од север во насока на стрелките на часовникотнадесно) [[Ашерслебен-Штасфурт]], [[Бернбург (округ)|Бернбург]], [[Зал (округ)|Зал]], [[Мерзебург-Кверфурт]], [[Зангерхаузен (округ)|Зангерхаузен]] и [[Кведлинбург (округ)|Кведлинбург]]. Бил припоен на 1 јули 2007 во новиот округ [[Мансфелд-Јужен Харц]], како дел од [[Реформа на окрузите во Саксонија-Анхалт 2007|административната реформа во Саксонија-Анхалт]].
 
== Историја ==