Свастика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Кукест крст''' ([[германски јазик|германски]]: ''Hakenkreuz'') или '''свастика''' ([[санскрит]]: ''स्वास्तिक'') е [[крст]] со еднакви страни со прекршени краци под [[прав агол]] и свртен надесно (卐) или налево (卍). Изразот потекнува од [[санскрит]]скиот збор „свасти“, што значи добробит. [[Тајландски поздрав|Тајландскиот поздрав]] со споени дланки (како при молитва) има исти корени и исто значење.
 
Свастиката е ширококористен симбол во [[Дармиски религии|дармиските религии]] ([[хиндуизам]], [[будизам]] и [[џаинизам]]). Хиндуистите често ја украсуваат свастиката со по една точка во секој квадрант. Во [[Индија]] е премногу чест и вообичаен симбол, така што е дел од неколку [[деванагари]] азбуки. Исто така е дел и од модерниотсовремениот [[Уникод]]. Често се наоѓа во верски текстови, покани за свадби, украси итн. Се користи за обележување религиозни знамиња во џаинизмот и будистички храмови во [[Азија]].
 
Постојат [[Археологија|археолошки]] докази дека облици на свастика датираат од [[Неолит]]от. Во [[1920]] свастиката била позајмена како [[Знаме на Нацистичка Германија|нацистички симбол]] и од тогаш е контроверзен симбол. Во западниот свет, свастиката е најпозната како симбол на [[Нацизам|нацизмот]], што го извртува историското значење на симболот на истокот.