Разлика помеѓу преработките на „Биологија“

Одземени 110 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 184 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q420 (translate me))
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
<div class="thumb tright" style="background-color: #f9f9f9; border:purple 1px solid #CCCCCC; margin:0.5em;">
{| border="0" cellpadding="10" cellspacing="0" style="font-size: 85%; border: 1px solid #CCCCCC; margin: 0.3em;"
|valign="------"|[[Податотека:NileCrocodile.jpg|110px|Нилски крокодил]]
|}
<div style="border: none; width:200px;"><div class="thumbcaption">Биологијата го проучува широкиот диверзитет на [[живот]]от '' — (во правец на стрелките на часовникотнадесно од горе лево)'' ''[[E. coli]]'', [[молика]], [[молец]], [[нилски крокодил]]. </div></div></div>
 
'''Биологијата''' (од [[грчки јазик|грчките]] зборови ''bios'' = живот и ''logos'' = наука) e [[наука]] за живите суштества и [[живот]]от воопшто. Во потесна смисла, таа ги изучува карактеристиките и [[однесување]]то на [[организам|организмите]], нивното потекло и меѓусебни односи, како и односи со животната средина ([[биотоп]]от), нивната морфолошко - анатомска организација како и нивниот биохемиско - физиолошки строеж.