Прекогниција: Разлика помеѓу преработките

Додадени 47 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Nostradamus by Cesar.jpg|right|thumb|За [[Нострадамус]] се велело дека има способност за прекогниција]]
'''Прекогниција''' (од [[латински]] ''præ-''+''cognitio'', „да се знае претходно“) е форма на [[екстра-сензорнавонсетилно перцепцијавосприемање]] каде човекот добива информации по [[паранормално|паранормален]] пат за настаните, пред да се случат.<ref>[http://parapsych.org/glossary_l_r.html#p Парапсихолошко здружение: Најчесто користени клучни зборови во парапсихологијата], 21 декември (2006-12-24) {{en}}</ref><ref>{{citeцитирани newsвести | url=http://www.randi.org/encyclopedia/precognition.html | title=An Encyclopedia of Claims, Frauds, and Hoaxes of the Occult and Supernatural |publisher=St. Martin's Press | date= 1995 | first=James | last=Randi | accessdate = 2007-03-28}}</ref> Овој терминОва се смета за посебен случај на [[јасновидост]].
 
[[Скептицизам|Скептиците]] веруваат дека прекогницијата е резултат на измама, бидејќи човечката меморија е селективна, при што луѓето го паметат само она што им одговара.
 
 
[[Скептицизам|Скептиците]] веруваат дека прекогницијата е резултат на измама, бидејќи човечкатачовечкото меморијапомнење е селективнаселективно, при што луѓето го паметат само она што им одговара.
 
== Поврзано ==
{{Паранормално}}
* [[Дежа ви]]
* [[Видовитост]]
* [[Парапсихологија]]
* [[Дежа ви]]
* [[Соништа]]
 
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.esalenctr.org/display/confpage.cfm?confid=2&pageid=5&pgtype=1 Прекогниција и далечинско гледање - Дин Радин] (англиски){{en}}
* [http://www.csicop.org/genx/ganzfeld/index.html Најдобриот случај на ЕСПВСВ?] {{en}}
* [http://www.csicop.org/articles/psychic-predictions/1998.html Неуспешни предвидувања за 1998 г.] {{en}}
* [http://parapsych.org/online_psi_experiments.html ОнлајнЕксперименти експериментина интернет] {{en}}
 
[[Категорија:Паранормално]]