Разлика помеѓу преработките на „Тигар (река)“

Додадени 56 бајти ,  пред 8 години
Блазе
(Блазе)
(Блазе)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Eufrat-Tigarmk.GIF|right]]
'''Тигар''' е источната река од двете големи реки кои го дефинираат регионот [[Месопотамија]]. Таа извира во [[Турција]] и минува низ [[Ирак]] каде што се влива во [[Персиски залив|Персискиот залив]].Должината и је 2.789 километри надморска височина со 2770 метри
 
{{Никулец од областа на географијата}}
Анонимен корисник