Разлика помеѓу преработките на „Јужен Поларен Круг“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 42 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q182657 (translate me))
с
Поларниот круг полека се поместува поради постепената промена на наклонетоста на Земјината оска.
 
{{kml}}
== Места ==
Почнувајќи од [[нулти меридијан|нултиот меридијан]], па на исток, јужниот поларен круг минува низ: