Разлика помеѓу преработките на „Староруски јазик“

Додадени 1.708 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
* Старобелоруски (белоруски: старабеларуская или старажытнабеларуская мова)
* Староукраински (украински: староукраїнська или давньоукраїнська мова)
 
Јазикот е настанал од старословенскиот јазик и ги превзел поголем број од карактеристиките на старословенскиот јазик. Главна карактеристика е тоа што има целосна вокализација па така имаме наместо '''гордъ''' во старословенскиот имаме '''городъ''' (град) во старорускиот јазик.
Единство во јазикот тешко може да се создаде. постоеле многу различни дијалекти што се фклучиле во овој јазик и има запии на поголем број од нив. Денес се прави само географска поделба на истите. Понатака, јазикот се развил во повеќе одделни јазици како што се: [[белоруски јазик]], [[руски јазик]], [[украински јазик]] и [[русински јазик]].
 
 
 
 
 
[[Категорија:Изумрени јазици]]
[[Категорија:Индоевропски јазици]]
[[Категорија:Словенски јазици]]
 
[[bg:Староруски език]]
[[de:Altostslawische Sprache]]
[[en:Old East Slavic]]
[[et:Vanavene keel]]
[[hsb:Stara wuchodosłowjanšćina]]
[[nl:Oudrussisch]]
[[pl:Język staroruski]]
[[ru:Древнерусский язык]]
[[sk:Stará ruština]]
[[cu:Древл҄ьн҄ь рѹсьскъ ѩзыкъ]]
[[sl:Staroruščina]]
[[sr:Староруски језик]]
[[uk:Давньоруська мова]]