Разлика помеѓу преработките на „Полска азбука“

Додадени 4 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
 
Буквите [[Q]], [[V]] и [[X]] не спаѓаат во полската азбука но се употребуваат за реклами и странски зборови. Тие му се едноставно непотребни на полскиот [[изговор]]. Наместо нив, се употребуваат буквите [[K]], [[W]], односно [[K]][[S]]/[[G]][[Z]].
 
== Видете исто така ==