Разлика помеѓу преработките на „Шакал“

Одземени 27 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
 
 
{{во изработка}}
Чекалници (од турски çakal, во персиски shaghal и санскрит sṛgālaḥ) е [[предатор]]со среден раст, еден од трите (во некои извори четирите) [[цицачи]] од фамилијата [[Кучеви]] (Canidae), пронајдени во [[Африка]], [[Азија]] и Југоисточна [[Европа]].
 
17

уредувања