Разлика помеѓу преработките на „Шакал“

Додадени 16 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
 
== Наводи ==
{{во изработка}}
Чекалници (од турски çakal, во персиски shaghal и санскрит sṛgālaḥ) е [[предатор]]со среден раст, еден од трите (во некои извори четирите) [[цицачи]] од фамилијата [[Кучеви]] (Canidae), пронајдени во [[Африка]], [[Азија]] и Југоисточна [[Европа]].
 
===Карактеризација===
 
Чекалници и [[којо]] (американски чакал) заземаат мала [[еколошка ниша]], заедно со останатите [[Мршојади|мршојадни]] и '''сештојади''' животни. Нивните долги нозе и криви [[кучешки заби]] се приспособени за лов на мали [[цицач|цицачи]], [[птици]] и [[рептили]]. Големите шепи, опремени со перници, овозможувајќи им да се задржи до 16 км / ч (9.9 милји / ч) подолго [[време]]. Тие ловат главно при слаба [[светлина]], најчесто при мугрите и самракот.
Популарната, но донекаде неточна, идеја за чакалите како [[Мршојади|мршојадни]] животни, придонесува за негативна асоцијација кога ќе се спомене тоа. Заедничко е оттаму и поврзувањето на зборот чакал со човек, дури и со група луѓе кои се однесуваат со одредени сличности - тепање, зборување агресивно, подло однесување и сл.ситуации во кои се напаѓа паднатиот.
 
[[Категорија:Диви животни]]
{{Vikipedia}}