Разлика помеѓу преработките на „Шакал“

Додадени 15 бајти ,  пред 7 години
==Во антиката==
 
Античкиот Египетски бог на подземниот свет, [[Анубис]], бил портретиран во човечко [[тело]] со глава на '''чакал'''. Денес чaкалот е едно од најчестите животни во [[Африка]] - надвор од резерватите, во обработливо земјиште, дури и во близина на човековите [[Населба|населби]].
 
==Преносливо значење==