Разлика помеѓу преработките на „Шакал“

Додадени 8 бајти ,  пред 7 години
 
==Во антиката==
 
Античкиот Египетски бог на подземниот свет, [[Анубис]], бил портретиран во [[човечко [[тело]] со глава на '''чакал'''. Денес чекалницичaкалот е едно од најчестите животни во [[Африка]] - надвор [[од резерватите]], во обработливо земјиште, дури и во близина на човековите [[населби]].
 
==Преносливо значење==
Популарната, но донекаде неточни, идеја за чакалите како [[мршојадни]] придонесува за негативна асоцијација кога се спомене тоа заедничко - оттаму и поврзувањето на зборот чекал со човек, дури и со група луѓе кои се занимаваат со одредени професии - типаж, оприличавам агресивно, подло однесување; кој напаѓа паднатиот.