Разлика помеѓу преработките на „Шакал“

Одземени 8 бајти ,  пред 7 години
 
==Видови чакали==
 
•[[Златна чакал]] (Canis aureus)
*[[ИвичестЗлатен чекалчакал]] (Canis adustusaureus)
*[[ЦрнобелИвичест чекалчакал]] (Canis mesomelasadustus)
*[[ЗлатнаЦрнобел чакал]] (Canis aureusmesomelas)
*[[ЕтиопијаЕтиопски волк]] (Canis simensis) - понекогаш се нарекува Црвена чекал или Маимуноподобен чекал, но се повеќе се опишува како волк.
 
==Во антиката==
Античкиот Египетски бог на подземниот свет, [[Анубис]], бил портретиран во [[човечко тело]] со глава на чакал. Денес чекалници е едно од најчестите животни во Африка - надвор [[резерватите]], во обработливо земјиште, дури и во близина на човековите [[населби]].