Разлика помеѓу преработките на „Размножување“

Додадени 2 бајти ,  пред 8 години
(Одбиени последните 8 промени во текстот (од 31.11.95.135) и вратена ревизијата 2927808 на Addbot)
* ''[[Хетерогамија]]та'' се карактеризира со тоа што машките и женските гамети се разликуваат по големина, но и двете се подвижни.
----
* ''[[Оогамија]]та'' е процесот на размножување со подвижни сперматозоиди и неподвижни јајце- клетки. Се среќава кај алгите, габите, мововите и папратитепапратитее.
 
=== Полово размножување кај животните ===
Анонимен корисник