Разлика помеѓу преработките на „Шакал“

Одземени 168 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
{{во изработка}}
Чекалници (од турски çakal, во персиски shaghal и санскрит sṛgālaḥ) е [[предатор]]со среден раст, еден од трите (во некои извори четирите) [[цицачи]] од фамилијата [[Кучеви]] (Canidae), пронајдени во [[Африка]], [[Азија]] и Југоисточна [[Европа]].
 
[[Податотека:Http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/Jackals.png|мини|лево|http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/Jackals.png]]
===Карактеризација===
Чекалници и [[Којо]] (американски чекал) заземаат мал [[еколошка ниша]], заедно со останатите [[мршојадни]] и [[сештојади]] животни. Нивните долги нозе и криви [[кучешки заби]] се приспособени за лов на мали [[цицачи]], [[птици]] и [[рептили]]. Големите шепи, опремени со перници, овозможувајќи им да се задржи до 16 км / ч (9.9 милји / ч) подолго [[време]]. Тие ловат главно при слаба [[светлина]], најчесто при мугрите и самракот.
17

уредувања