Разлика помеѓу преработките на „Шакал“

Додадени 620 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
==Во антиката==
Античкиот Египетски бог на подземниот свет, [[Анубис]], бил портретиран во [[човечко тело]] со глава на чакал. Денес чекалници е едно од најчестите животни во Африка - надвор [[резерватите]], во обработливо земјиште, дури и во близина на човековите [[населби]].
==Преносливо значење==
Популарната, но донекаде неточни, идеја за шакалите како [[мршојадни]] придонесува за негативна асоцијација кога се спомене тоа заедничко - оттаму и поврзувањето на зборот чекал со човек, дури и со група луѓе кои се занимаваат со одредени професии - типаж, оприличавам агресивно, подло однесување; кој напаѓа паднатиот.
17

уредувања