Разлика помеѓу преработките на „Шакал“

Додадени 20 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{во изработка}} Чекалници (од турски çakal, во персиски shaghal и санскрит sṛgālaḥ) е преда...)
 
Чекалници и [[Којо]] (американски чекал) заземаат мал [[еколошка ниша]], заедно со останатите [[мршојадни]] и [[сештојади]] животни. Нивните долги нозе и криви [[кучешки заби]] се приспособени за лов на мали [[цицачи]], [[птици]] и [[рептили]]. Големите шепи, опремени со перници, овозможувајќи им да се задржи до 16 км / ч (9.9 милји / ч) подолго [[време]]. Тие ловат главно при слаба [[светлина]], најчесто при мугрите и самракот.
Шакалите се моногамни, како една двојка брани својата територија од останатите како гневен прогонува натрапниците и обележува границата со [[урина]] и измет. Населена област може да биде доволно голема за да се сместат и младите чекаше додека си основаат [[семејство]] и да најдат свој територија. Понекогаш шакалите формираат мали групи, ако најде труп на животно, но обично ловат сами или во парови.
Современи истражувања разјаснуваат врските меѓу чакаловите видови. Иако нивните надворешни карактеристични црти, не сите чакалови видови се толку блиски едни со други. Ивичестият и черногръбият чекал се слични, но биолошкиот нивниот изглед е поделен од оној на дивите кучиња и волците пред 6-7 милиони години. [[Златен чакал]] и [[етиопскиот волк]] се дел од групата, која вклучува и [[сивите волци]], домашното [[куче]] и [[Којо]]. Експерименти во [[Германија]] дошле до заклучок дека при вкрстување помеѓу [[пудлица]] и [[чекал]], се добива [[хибрид]], кој за разлика од вкрстување помеѓу [[волк]] и [[куче]] е со намалена способност за размножување, намалени комуникациски способности, како и зголемување на генетските болести само по три генерации размножување.
17

уредувања