Разлика помеѓу преработките на „Папуа Нова Гвинеја“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q691 (translate me))
с
Уставот и владата на Папуа Нова Гвинеја гарантираат слободни верски права. Според пописот од [[2002]], 96% од населението се [[христијани]], припадници на најразлични црковни заедници.
 
Папуа Нова Гвинеја има многу јазици. Бројката на јазици во државата е над 820 или 12% од вкупната бројка на јазици во светот. Староседелските јазици се делат на две групи: [[австронезиски јазици]] и неавстронезиски јазици или [[папуански јазици]]. Во државата има три официјални јазици, меѓу кои и [[англиски јазик]] иако не е многу зборуван. [[Лингва франка]] е [[ток писински јазикпиџин]].скиот Тој ејазик [[пиџинток јазикписин]]. Во јужниот регион на Папуа Нова Гвинеја не се зборува овој јазик и таму најзастапен и официјален е [[хири моту јазик]]от.
 
== Култура ==