Разлика помеѓу преработките на „Јазично семејство“

Додадени 373 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Primary Human Language Families Map.png|мини|десно|550п|Главни јазични семејства на светот (во некои случаи географски групи на семејства).]]
'''Јазично семејство''' е терминпоим којшто се користи во [[лингвистика]]та да се означи група јазици кои се [[генетика|генетски]] поврзани и потекнуваат од еден заеднички [[прајазик]]. Името потекнува од моделот „јазично стебло“ од [[историска лингвистика|историската лингвистика]], каде се прави [[метафора]] меѓу сродноста на јазиците и сродноста на [[луѓе]]то.
 
Според податоците на [[Ethnologue]] од 2009 година, во светот има 6.909 живи јазици.<ref>[http://www.ethnologue.com/ "Ethnologue: Languages of the World, Sixteenth edition"], accessedпров. 08 Juneјуни 2010, ISBN 978-1-55671-216-6</ref> Еден јазик се определува за „жив“ ако истиот се користи како основно средство за комуникацијаопштење одкај одредена група на луѓе. Точниот број на живите јазици во светот варира од 5.000 до 10.000, во зависност од тоа што се подразбира под дефиницијата „јазик“ и како да се класифицираат дијалектите. Покрај живите јазици, постојат голем број на мртви и исчезнати јазици.
 
==Структура==
Едно јазично семејство е филогенска единица, што значи, сите членови потекнуваат еден заеднички предок и сите потомци од тој заеднички прајазик се вметнати во семејството. Сепак, секоја класификација на јазиците може да се нарече „семејство“. Така на пример имаме јазично семејство [[индоевропски јазици]], но и подгрупите на ова јазично семејство можат да се означат како семејства, односно, [[Словенски јазици|словенско јазично семејство]], [[германски јазици|германско јазично семејство]], [[Романски јазици|романско јазично семејство]] итн.
 
Јазичното семејство може да биде поделено на помали филогенски единици, често наречени „гранки“ на семејството, бидејќи историски и традиционално јазичното семејство се претставува како [[Јазично стебло|дрво]] (лоза). Така на пример, [[турски јазици|турските јазици]], [[угро-финскиугрофински јазици|угро-финскитеугрофинските јазици]], [[монголски јазици|монголските јазици]] и [[Тунгуски јазици|тунгуските јазици]] се гранки на [[Уралски јазици|уралското јазично стебло]].
 
==Останата класификација ==
 
;Изолирани јазици
{{MainГлавна|Изолиран јазик}}
 
Повеќето од светските јазици се дел од едно од јазичните семејства. Тие јазици кои немаат сродни или поврзани јазици се наречени изолирани јазици. Изолираните јазици сочинуваат свое посебно јазично семејство. Таков изолиран јазик на пример е баскискиот јазик. Сепак и во рамките на едно јазично семејство има изолиран член, како што е ерменскиот јазик во индоевропските јазици. Општо гледано, јазичарите сметаат дека и изолираните јазици имаат сродни јазици, но временската разлика е толку голема што тешко е да се реставрира изумрениот сроден јазик.
 
;Јазичен контакт
{{MainГлавна|Мешани јазицијазик|Креолски јазицијазик}}
 
Мешаните јазици настануваат кога два јазика стапуваат во контакт и со тек на времето се добива нов јазик, кој е мешавина на двата природни јазика. Ваквите јазици се класифицираат во посебни семејства наречени мешани јазици иликако што се [[креолски јазицијазик|креолските]] и [[пиџин]]ите. Како пример за мешаните јазици се [[Хаитски јазик|хаитскиот креолски јазик]] или [[ток писин]].
 
== Распространетост ==
{{MainГлавна|Јазични семејства}}
 
[[File:Image-Human Language Families (wikicolors).png|center|850px]]
{{infobox language/quilt|position=right}}
 
==Наводи==
==Поврзано==
* [[Список на јазични семејства]]
* [[Јазичен сојуз]]
* [[Лингвистика]]
* [[Дијалектен континуум]]
* [[Јазик]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.ethnologue.com/web.asp Ethnologue]
* [http://multitree.linguistlist.org/ Multitree Project]
* [http://www.proel.org/mundo.html Јазици во светот] на шпански.
* [http://en.wiktionary.org/wiki/Appendix:Swadesh_lists Споредбен список на зборови на различни јазични семејства] ([[Сводешов список]])
 
{{Лингвистика-никулец}}
 
[[Категорија:Јазични семејства|* ]]
[[Категорија:Историска лингвистика]]