Разлика помеѓу преработките на „795“

Додадени 1.294 бајти ,  пред 7 години
с
Бот: Автоматизирана замена на текст (-, . од милениум, . од 8 век и од 0-тите. + {{#switch:{{#expr: ({{<includeonly>subst:</includeonly>PAGENAME}} div 100) mod 10}}|0=|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=...
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if: +{{subst:#if: & -{{#expr: +{{subst:#expr: & -{{#switch +{{subst:#switch:))
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-, . од милениум, . од 8 век и од 0-тите. + {{#switch:{{#expr: ({{<includeonly>subst:</includeonly>PAGENAME}} div 100) mod 10}}|0=|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=...)
{{8 век}}
{{Година во други календари|795}}
'''795''' ('''[[Римски бројки|{{римски|795}}]]''') била година според [[Јулијански календар|јулијанскиот календар]]. Тоа била 795. година од новата ера {{#switch:{{#expr: ({{<includeonly>subst:</includeonly>PAGENAME}} div 100) mod 10}}|0=|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}{{#switch:{{#expr: ({{<includeonly>subst:</includeonly>PAGENAME}} div 10) mod 10}}|0=|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}{{#switch:{{#expr: {{<includeonly>subst:</includeonly>PAGENAME}} mod 10}}|0=0|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}. од {{#switch:{{#expr: ({{<includeonly>subst:</includeonly>PAGENAME}} div 1000) mod 3}}|0=првиот|2=третиот|1=вториот}} милениум, {{#switch:{{#expr: ({{<includeonly>subst:</includeonly>PAGENAME}} div 10) mod 10}}|0=|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}{{#switch:{{#expr: {{<includeonly>subst:</includeonly>PAGENAME}} mod 10}}|0=0|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}. од [[8 век]] и {{#switch:{{#expr: {{<includeonly>subst:</includeonly>PAGENAME}} mod 10}}|0=прва|9=последна|8=деветта|7=осма|6=седма|5=шеста|4=петта|3=четвртта|2=трета|1=втора}} од [[{{#switch:{{#expr: ({{<includeonly>subst:</includeonly>PAGENAME}} div 1000) mod 3}}|0=|2=2|1=1}}{{#switch:{{#expr: ({{<includeonly>subst:</includeonly>PAGENAME}} div 100) mod 10}}|0=|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}{{#switch:{{#expr: ({{<includeonly>subst:</includeonly>PAGENAME}} div 10) mod 10}}|0=0|9=9|8=8|7=7|6=6|5=5|4=4|3=3|2=2|1=1}}0-ти]]те.
'''795''' ('''[[Римски бројки|{{римски|795}}]]''') била година според [[Јулијански календар|јулијанскиот календар]]. Тоа била 795. година од новата ера, . од милениум, . од [[8 век]] и од [[0-ти]]те.
 
== Други календари ==