Мезија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 9 години
с
ситна поправка
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Приближување до објективноста)
с (ситна поправка)
[[Податотека:REmpire-Moesia.png|мини|десно|170п|Мезија на картата на Римската Империја]]
[[File:Moesia Superior SPQR.png|thumb|170px|Горна Мезија, која ја опфаќала и денешна Северна Македонија.]]
[[File:Roman provinces of Illyricum, Macedonia, Dacia, Moesia, Pannonia and Thracia.jpg|thumb|170px|Карта на римските провинции на Балканот на која Мезија е поделена на Горна и Долна. Во јужниот дел на Горна Мезија се гледаат градовите [[Скупи]] и [[Улпијана]].{{ref label|А|а|а}})]]
[[Податотека:Moesia_coa.gif|350|мини|десно|170п|Грбот на Мезија од „Стематографија“ на [[Христофор Жефаровиќ]]]]
 
== Забелешки ==
 
* {{note label|А|а|а}}) Ова е карта што датира од поодамна, на која местоположбата на Скопје (Scupi) е погрешна. Исто така, границите на Горна Мезија не се прецизни (не соодветствуваат со описот во статијата).
 
== Надворешни врски ==
3.825

уредувања