Мезија: Разлика помеѓу преработките

Додаден 11 бајт ,  пред 9 години
с
Стара
[проверена преработка][непроверена преработка]
(поправки, дополнување)
с (Стара)
[[Податотека:REmpire-Moesia.png|мини|десно|170п|Мезија на картата на Римската Империја]]
[[File:Moesia Superior SPQR.png|thumb|170px|Горна Мезија, која ја опфаќала и денешна Северна Македонија.]]
[[File:Roman provinces of Illyricum, Macedonia, Dacia, Moesia, Pannonia and Thracia.jpg|thumb|170px|МапаСтара мапа на римските провинции на Балканот со дистинкција на Мезија на Горна и Долна. Во јужниот дел на Горна Мезија се гледаат градовите [[Скупи]] и [[Улпијана]].]]
[[Податотека:Moesia_coa.gif|350|мини|десно|170п|Грбот на Мезија од „Стематографија“ на [[Христофор Жефаровиќ]]]]
 
3.825

уредувања