Разлика помеѓу преработките на „Јагода“

Додадени 67 бајти ,  пред 8 години
с (Bot: Migrating 41 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q13158 (translate me))
==Култивација, одгледување ==
 
Јагодата се развива во ширина , боја , вкус, форма, степен на плодност, сезона на берење,склоноста на болест и според составот на растението.Некои се разликуваат во зеленилото а некои материјално , во однос на развојот на нивните полови органи. Во повеќето случаи ,цветовите се појавуваат како хермафродитски во структурата но функционираат и како машко и како женско.Бесполово се рамножуваат со ластари. За трговски цели ,овие растенија се одгледуваат како ќилим и воглавно се распоредуваат по чисти корени или мешавини.Одгледувањето се прави на два начина: низ цела година под фолија , или пак повеќегодишен систем со постелени филцови или пак со тумби.Исто така се произведува мала количина на јагоди во стаклени градини и кога не им е сезона.
 
== Бавча која користи метод со фолија ==
Анонимен корисник