Разлика помеѓу преработките на „Букефал“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
Одбиени последните 2 промени во текстот (од 86.25.251.196) и вратена ревизијата 2934347 на Addbot
(Одбиени последните 2 промени во текстот (од 86.25.251.196) и вратена ревизијата 2934347 на Addbot)
[[Податотека:BattleofIssus333BC-mosaic-detail1.jpg|thumb|200px|Александар и Букефал на мозаик прикажани во [[Битка кај Ис|битката кај Ис]]]]
[[Податотека:Battle of Issus.jpg|thumb|200px|[[Битка кај Ис|Битката кај Ис]] во која Александар се борел против [[Дариј III]]. (Национален Музеј - [[Наполи]])]]
'''Букефал''' ([[грчки]]: Βουκέφαλος, BукéфалосБукефалос) бил најмилиот коњ на [[Александар Македонски]]. Името преведено значи "Воловска глава". Според легендата, можел да го јавне само Александар.
 
Букефал умрел за време на битката кај [[Индија|индиската]] река [[Битка кај Хидасп|Хидасп]], во 326 година п.н.е, на возраст од 30 години што е длабока старост за еден коњ дури и во денешно време. Александар, за спомен на него, на тоа место го основал градот [[Букефала]] (денес [[Џалалпур]]).