Мезија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 89 бајти ,  пред 9 години
Посоотведна мапа.
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(поправки)
(Посоотведна мапа.)
 
[[Податотека:REmpire-Moesia.png|мини|десно|170п|Мезија на картата на Римската Империја]]
[[File:Moesia Superior SPQR.png|thumb|170px|Горна Мезија, која ја опфаќала и денешна Северна Македонија.]]
[[Податотека:Ancient balkans 4thcentury.png|thumb|170px]]
[[Податотека:Moesia_coa.gif|350|мини|десно|170п|Грбот на Мезија од „Стематографија“ на [[Христофор Жефаровиќ]]]]
 
3.825

уредувања