Мезија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 9 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Moesia_coa.gif|350|мини|десно|170п|Грбот на Мезија од „Стематографија“ на [[Христофор Жефаровиќ]]]]
 
'''Мезија'''<ref>''Транскрипција на латинскиот јазик - диграфи oe и ae, стр. 73, Правопис на македонскиот јазик, Просветно дело, Скопје 2007''</ref> ([[латински јазик|латински]]: ''Moesia'') била [[римска провинција]] и [[Историја|историски]] регион во jугоисточниот дел на [[Европа]]. Името „Мезија“ доаѓа од [[Тракија|тракиското]] племе [[Мези]]. На jуг, регионот граничи со планинската верига [[Хемус]] ([[Стара планина]]), на север со [[Дунав]], на запад со реките [[Дрина]] и [[Сава]], и на исток со [[Црно Море]]. Мезија ти опфаќа денешните Северна [[Бугарија]], Источна [[Србија]], [[Романија|Романска]] Северна [[Добруџа]] и [[Скопската Котлина]] во Македонија. Денес Мезиjа нема почти никаков [[Политика|политички]] или административен статус во Бугариjа и Србија. Називот се употребува предимновоглавно во историски контекстконтексти.
 
== Наводи ==