Разлика помеѓу преработките на „Нема земја за старци“

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 42 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q183081 (translate me))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за филм
| name = Нема земја за старци <br />(No Country for Old Man)
}}
 
'''Нема земја за старци''' ([[англиски јазик|англиски]]: '''No Country for Old Men''') е [[драма]] – [[филм]] од [[2007]] год. Филмот е режиран од легендарните браќа [[Џоел Коен]] и [[Итан Коен]], во кој улоги имаат [[Томи Ли Џонс]], [[Џош Бролин]] и [[Хавиер Бардем]], и е сниман по истоимениот [[роман]].<ref>{{cite web|url=http://www.philly.com/dailynews/columnists/gary_thompson/11139467.html|title=Creep in the heart of Texas|first=Gary|last=Thompson|date=November 9, 2007|publisher=''Philadelphia Daily News''|accessdate=January 4, 2004}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.ew.com/ew/article/0,,20158940,00.html|title=No Country for Old Men|first=Lisa|last=Schwarzbaum|date=November 7, 2007|publisher=''EW.com''|accessdate=January 4, 2004}}</ref> Во филмот се зборува за пропадната зделка со [[дрога]] после што следи игра на мачка и глушец помеѓу тројца мажи кои меѓусобномеѓусебно се пресретнуваат во пустината во западен [[Тексас]] во [[1980|80]]те години.
 
Филмот има посебно позитивно критики. [[Роџер Еберт]] од Chicago Sun- Times го нарече “најдобриот филм кој браќата Коен... го снимиле”. Заслужно филмот освои многу награди на светско ниво, како и најголемата, за најдобар филм на годината на 80то доделување на [[Оскар (награди, 2008)|Оскар]].
 
 
== Улоги ==
<br />Најдобра режија ('''награда''') <br />Најдобро адаптирано сценарио ('''награда''') <br />Најдобра кинематографија ('''номинација''') <br />Најдобра монтажа ('''номинација''')<br />Најдобра звучна монтажа ('''номинација''') <br />Најдобри миксани звуци ('''номинација''')
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{ОскарФилм}}