Разлика помеѓу преработките на „Де јуре“

Одземени 58 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q132555 (translate me))
с
'''Де јуреДејуре''' (на [[Латински јазик|латински]]: ''Dede iure'') е [[Лингвистика|лингвистичка]] и [[Логика|логична]] спротивност на [[Де фактодефакто]]. Во буквално толкување значи: "Базирано„Врз основа на законот, базирано насогласно правото". Означува состојба која се темели на правен кодекс. Во правната терминологија кога еден се повикува на законот и законската пишана материја се повикува всушност на Де јуредејуре.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Де јуре''' (на [[Латински јазик|латински]]: ''De iure'') е [[Лингвистика|лингвистичка]] и [[Логика|логична]] спротивност на [[Де факто]]. Во буквално толкување значи: "Базирано на законот, базирано на правото". Означува состојба која се темели на правен кодекс. Во правната терминологија кога еден се повикува на законот и законската пишана материја се повикува всушност на Де јуре.
 
{{Соц-никулец}}