Цхинвал: Разлика помеѓу преработките

Одземени 78 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 64 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q79863 (translate me))
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Pmt.jpg|250px|thumb|Споменик за жртвите од грузиско-осетискиотосетскиот конфликт.]]
'''Цхинвали''' ([[Осетиски јазик{{lang-os|осетиски]]: Цхинвал или Чъреба}}, [[Грузиски јазик{{lang-ka|грузиски]]: ცხინვალი}}) е [[главен град]] на [[де факто]] независната и признатата од [[Русија]] и [[Никарагва]] Република [[Јужна Осетија]]. Според [[Грузија|грузиската]] официјална административна поделба, Цхинвали е град во регионот [[Внатрешна Картли]]. Градот се наоѓа на реката [[Голем Лиакви]], на приближно 100 km североисточно од [[Тбилиси]], главниот град на Грузија.
 
{{Никулец од областа на географијата}}