Десерт: Разлика помеѓу преработките

Додадени 353 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: thumb|200п|Различни видови на '''десерти'''. '''Десертот''' е еден вид х...)
 
Нема опис на уредувањето
 
'''Десертот''' е еден вид храна која што се јаде после [[ручек]]от или [[вечера]]та. Десертот обично е слатка храна, како [[сладолед]], [[колач]]и, [[торта|торти]].
 
== Етимологија ==
Зборот десерт потекнува од францускиот збор „desservir“ (што значи да се исчисти масата) и негатива од латинскиот збор „servire“<ref>http://www.merriam-webster.com/dictionary/dessert</ref>.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{никулец}}