Разлика помеѓу преработките на „Љубомир Фрчкоски“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
== Политичка биографија ==
 
Во периодот од 1991 до 19981997 година бил министер во владата на [[Бранко Црвенковски]]. Така, до [[1992]] година бил министер без ресор, од [[1992]] до [[1996]] бил [[Министер за внатрешни работи на Република Македонија|Министер за внатрешни работи]], од [[1996]] до [[1997]] година [[Министер за надворешни работи на Република Македонија|Министер за надворешни работи]].
 
Од [[2000]] до [[2001]] година, Фрчкоски бил именуван на функцијата извршен директор на [[Фондацијата за стратегиски истражувања]] [[Киро Глигоров]]. Освен ова, тој бил и Советник на Претседателот на Република Македонија за уставни прашања и прашања од областа на човековите права од [[2000]] година, како и кандидат на [[СДСМ]] за [[Претседател на Република Македонија]] на изборите одржани на [[22 март]] [[2009]].<ref>http://www.bbc.co.uk/macedonian/news/story/2009/01/090127_sdsm_frcko.shtml</ref>
Анонимен корисник