Разлика помеѓу преработките на „Индоевропски јазици“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:IndoEuropeanTree mk.svg|thumbмини|300px300п|Индоевропски јазици. Кликнете за да ја видите во поголема верзија.]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:IndoEuropeanTree mk.svg|thumb|300px|Индоевропски јазици. Кликнете за да ја видите во поголема верзија.]]
{{Дрво на индоевропски јазици}}
 
'''Индоевропските јазици''' се Фамилија на јазици што ги говорат најголем број на луѓе, кои се зборуваат во поголемиот дел на [[Европа]] и областите населени со Европејци и во поголемиот дел на Југозападна и [[Јужна Азија]]. Потекнуваат од непотврдениот [[праиндоевропски јазик]] за кој се верува дека се говорел пред повеќе од 5.000 години во степските области северно од [[Црно мореМоре]] и дека се поделил на бројни дијалекти до 3.000 година пред нашата ера.
 
== Поврзано ==